Z bylináře mojí babičky

Moje babička přírodu milovala a z rostlinné říše vždy využívala několik ověřených receptů a z bylin měla oblíbenou například Arniku. Dnes je Arnika v přírodě chráněná a nesmí se sbírat, pokud ji najdete. Právě jejím léčivým účinkům ona bylina vděčí za to, že je státem chráněna.
Arnika s hmoždířem

V minulém století se sběr Arniky tak rozšířil, že málem z naší přírody vymizela. Každý rok babička pravidelně natrhala kytici této květiny, kterou pak na půdě zavěsila květy dolů. Na větrané půdě pak kytice arniky krásně uschla a zůstala někdy do další sklizně, když jí nebylo třeba. Co si pamatuju, tak se u babičky arnika používala snad na všechny lidské potíže zevně.

Arnika ve žlutém

Když kdokoli z rodiny, nebo zvířat na statku, měl potíže s bolestmi kloubů, kostí, svalů, exémy, vyrážky, otevřené nebo hnisající rány, krvácení z pořezání a podobně, pak babička uvařila čaj z Arniky. Do tohoto vývaru namočila kus látky a tou obvázala postižené místo. Někdy se rána umývala několikrát denně tímto odvarem a někdy zabalila bolavé koleno na noc do obkladu. Po takto ošetřených bolestivých stavech už po několika hodinách přicházely u postiženého člověka úlevy od bolestí, krvácející nebo hnisající rány začaly jevit známky hojení a vyrážky se zmenšovaly a přestávaly svědět.

Arnika na bílém

Ženy takovýto obklad používaly i při potížích a nemocech svého lůna a to vždy zevně jako obklad nebo umývání. Doba před sto lety byla jiná, církev byla přísná na intimní části člověka a lidé se mnohem více styděli, proto právě Arnika pomáhala zevně formou obkladů, aniž by se ostatní o potížích ženy dozvěděli. Babička mě učila, že právě při odpařování arniky z obkladu, dochází k působení velmi jemných éterických substancí, které pronikají hluboko do poškozeného těla a u žen obzvlášť uvolňují a čistí.

Arnika s horami

 

Takže Arniku je dobré mít stále při ruce, ale raději si ji kupte do své lékárničky, protože sbírat ji je trestné. Prodejci ji pěstují záměrně na půdě, kde ji smějí i sklízet a i takto pěstovaná arnika má své skvělé účinky.

 

Libor 133Libor Doležel – navrhuji, jak bylinami vrátit zdraví a zpomalit stárnutí.

Věděli jste, že existuje jednoduchá metoda na zjištění vašeho biochemického zdraví? Ano, je to opravdu snadné. Jedná se o laboratorní zjištění hladiny homocysteinu v krvi. Homocystein, pro nás nepostradatelná aminokyselina, ale je bohužel ve vyšším množství agresivní a je v podstatě hlavním viníkem vzniku civilizačních chorob.

Jsem připraven s vámi stav vašeho zdraví na základě výsledku z laboratoře konzultovat a navrhnout vám způsob, jak váš organismus uvést bez léků, ale pouze za pomoci vitamínů a bylinek do rovnováhy a tím přispět k celkovému zdraví.

Pro konzultace mi volejte na   603 870 531   nebo pište na   libordolezel@centrum.cz

 

Logo na kašel-rýma-detoxikace

Share Button

Leave a Reply