Heřmánek pravý

Květ heřmánku

 

Heřmánek je jednoletá, příjemně aromaticky vonící bylinka.

Má přímou, dost větvenou lodyhu, dorůstající výšky 15 – 50 cm. Jemné listy jsou střídavé, 2 – 3 krát peřenodílné s plochými, čárkovitými úkrojky. Drogou je květ. Květní úbory obsahují uvnitř zlatožluté, trubkovité květy a po obvodu bílé, jazykovité květy. Heřmánek kvete od května do září. Plodem je velmi droboučká nažka, ani ne 1 mm dlouhá. Od heřmánku římského (rmen) se liší květovým lůžkem. Chceme-li mít opravdu jistotu, že se jedná o heřmánek pravý, utrhneme jeden květ, ten roztrhneme podél na dvě poloviny. Jedná-li se o heřmánek je lůžko duté, kdežto u rmenu je lůžko plné.

 

 

Co heřmánek obsahuje.

Heřmánek pravý obsahuje široký komplex účinných látek. Kromě temně modré silice, jejíž hlavní složkou je Chamazulen, obsahuje další účinné látky, jako je Bisabolol, Matricin, Farnesen, flavonoidy, kumariny, terpeny a další látky.

 

Co nám pomáhá léčit.

Heřmánek pravý se k léčení používá již od antických dob. Heřmánek je vhodný k vnějšímu i k vnitřnímu použití. Působí protizánětlivě, desinfekčně, protialergicky, zvyšuje imunitu, uvolňuje křeče či zvyšuje pocení.

Vnější použití. Zevně se heřmánek využívá k obkladům na špatně se hojící rány, kožní vyrážky, alergické kožní projevy, lehké popáleniny či na hemoroidy. Heřmánek urychluje hojící se projevy, snižuje bolest a zabraňuje vytvoření jizev. Heřmánkový nálev lze použít jako kloktadlo a k výplachům při onemocnění a zánětech ústní dutiny a hrtanu. Je vhodný na obklady a vymývání očí při zánětech  očních spojivek. Používá se také k ošetření vlasů a pokožky hlavy. Nálev je také vhodný přidat do relaxační koupelové lázně.

Vnitřní použití. Vnitřně se heřmánek převážně používá v nálevu. Je součástí celé řady léčivých čajových směsí. Užívá se zejména jako protizánětlivý přípravek při žaludečních a střevních obtížích, dále jako pomocný přípravek při léčbě žaludečních vředů či při léčbě bronchiálního astmatu. Heřmánkový čaj příznivě ovlivňuje zažívání, uvolňuje křeče zažívadel, uvolňuje střevní plyny, je vhodný při průjmových onemocněních. Lze ho použít při zánětech močových cest a pohlavního ústrojí. Má stimulující účinek na bílé krvinky (makrofágy a B-lymfocyty), které hrají významnou roli při obraně organizmu proti infekcím. Proto je vhodné jej použít při nachlazení a chřipce. Nemá vedlejší účinky a určitě pomůže.

 

Sběr a sušení.

Heřmánkové květy se sbírají v průběhu období od června do září. Květy se sbírají vždy za suchého počasí třetí až pátý den po rozvinutí. Maximální výtěžek silice je v době plného rozvinutí květů, ale v tuto dobu nelze květní úbory sbírat, jelikož by se rozpadaly. Heřmánek najdeme na rumištích, polích, loukách či podél cest.

Heřmánkové květy se suší rychle na stinném a vzdušném místě v tenkých vrstvách do 2 cm na hustých sítech, či na lískách. Nevhodné je ho sušit pomalu, jelikož pomalým sušením heřmánek ztrácí obsažené látky i barvu. Vhodné není ani sušení na slunci. Lze ho sušit teplem umělým, a to do teploty 40°C. Květy se při sušení zbytečně nepřevrací, protože se heřmánek lehce drolí a rozpadlé květní úbory ubírají na kvalitě. Při ukládání do papírových obalů je rovněž důležité opatrné zacházení.

KVĚT  HEŘMÁNKU je obsažen ve směsi jemně mletých bylin Rosehipes – pro dny bez rýmy a nachlazení

Rosehipes 1

Share Button

Leave a Reply