Co je pro vaše tělo zdravější? Extrakt nebo rostlina?

Zamysleli jste se někdy, za co vás bude mít vaše tělo rádo a co mají společného extrakt, výtažek nebo výluh?

Pojďme se na to podívat z širšího úhlu pohledu a nakonec vám dám návrh, jak si zajistit účinnost extraktů pro vaše zdraví.

Podstatou výtažků u bylin je zmenšit objem hmoty a tím „možná“ zvýšit účinnost přípravku v léčitelství.

Ale je to fakt nebo jen systémem podporovaná zaběhlá praxe?

Už podle slova výtažek je nám jasné, že z rostliny nebo z její části byly nějakou technologií vytaženy pouze některé látky. Výtažky vznikají například ponořením rostlin na nějakou dobu do lihu, do vody, do oleje a podobně. Takže uvedené tekutiny následně obsahují účinné látky oněch rostlin a při použití mají pomáhat lidskému i zvířecímu organismu k uzdravení. Například tinktura se podává v několika málo kapkách a dobře účinkuje. Tím organismus dostává sice také jen určité látky pro uzdravení, ale ve spojení s vodou či cukrem se stává celistvou.

Extrakt je na tom ještě lépe, protože tyto látky jsou mnohem více zkoncentrovány do malého množství v prášku. Extrakty v prášku vznikají tak, že tekutý výluh se nechává odpařit, až zůstane prášek jen s určitou částí účinných látek z původní byliny. Představme si rostlinu, která je dokonale vyždímána a pro další použití z ní bylo doslova vycucnuto to co jde a zbytek je vyhozen.

Je to možné přirovnat například k rybě.

Čistě hypoteticky bychom z ryby vyždímali všechen olej a pak zbytek zahodili. Ale takto získaným olejem lidské tělo nezíská celistvou potravinu pro správné zužitkování všech omega kyselin, které původní ryba obsahovala. Ideální je tu rybu sníst, protože takto lidské tělo při trávení dokáže ideálně zužitkovat všechny omega kyseliny v rybě obsažené.

Stejně tak je to s rostlinami a s léčivými bylinami obzvlášť.

Nejvyšších účinků léčivých bylin na lidské zdraví jsem zaznamenal při podávání sušených rostlin či jejich částí přímo nemocnému v podobě jemně mletého prášku. Vzhledem k výše zmíněným příkladům se takto vždy jednalo o celistvou „potravinu“, kterou je v tomto případě rostlina.

Téměř u všech doplňků stravy obsahujících pouze extrakt některé z rostlin, nemůže být pochyb o tom, že se o celistvou potravinu jednat nikterak nemůže. A přitom jsou tomuto doplňku přisuzovány léčivé účinky jako u celistvé byliny.

Z toho nám vyplívá, že i když jsou v extraktu velmi koncentrované některé účinné látky, nejedná se o celistvou potravinu a tím není lidské tělo schopno tyto látky správně využít pro vlastní uzdravení.

Naproti tomu „ Na rýmu a imunitu“ jemně mletý květ heřmánku, plod šípku a kořen zázvoru v mém návodu, který je veřejně dostupný ZDE, získá lidské tělo tři dokonalé byliny. A přesto, že v tobolce s mletými bylinami je mnohem menší obsah účinných látek než by bývalo bylo v extraktu, tak účinnost je několika násobně vyšší. To je způsobeno celistvostí produktu, který lidský organismus dokáže dokonale zužitkovat a nastartovat tím uzdravení.

Na začátku jsem vám slíbil řešení, tak tady je můj návrh.

Pokud vaše tělo potřebuje zvýšené množství vitamínů, stopových prvků, nebo silnějších extraktů, které jinak nemůžete ve větší míře sníst v celistvé potravině, pak společně s nimi užívejte i bylinu. Bylinu nebo směs bylin jemně mletých v tobolkách či v jiné formě polykejte zároveň s výtažky či pilulkami, kde jsou koncentrované vitamíny nebo extrakty bylin. Takto zajistíte několika násobně vyšší účinnost všeho, co jste snědli.

Princip je v tom, že lidské tělo spolu s koncentrátem dostává celistvou potravinu. Tím začne dokonaleji zužitkovávat extrakt i celistvou bylinu a to potřebujete.

Podobné je to s tinkturami, které vnitřně lépe pomáhají nakapané do cukru nebo do vody či moštu, než samotné. Je to proto, že samotný lihový koncentrát se po požití velmi dlouho dostává do žaludku a do krve. Naproti tomu, když jsou kapky spojeny s další celistvou látkou, jsou ihned v žaludku zpracovávány a pak naší dokonalou inteligencí lidského těla dále distribuovány do potřebných míst v těle, kde účinné látky začínají rychle pracovat.

Jsme lidské bytosti, které se po mnoho tisíciletí živí celistvou potravou.

Nechť vás dokonalé zdraví provází.

Share Button

Leave a Reply