Ach ti novináři!?

Oslovila mě paní redaktorka, jaké praktické rady prý bych měl pro čtenáře místního časopisu Herold. Její otázky byly tak praktické, že jsem je hned zveřejnil i na webu pro každého, kdo se o jarní detoxikaci a očistu těla zajímá.

Praktické rady místního bylinkáře Libora Doležela

Březen patří mezi měsíce, kdy začíná zima ustupovat a jaro se probouzí, což má pozitivní vliv na lidi, kteří většinou zimu snášejí velmi problematicky. Na ústupu je i chřipkové onemocnění a tak je ale třeba po dlouhé zimě restartovat nejen přírodu, ale i organizmus.

Požádala jsem o dobré rady místního bylinkáře Libora Doležela z Dobrotic, který se sbíráním bylin, pěstováním léčivek, výrobou konopné masti, čajových směsí a bylinných tablet proti nachlazení a chřipce, věnuje profesionálně. Musím prozradit, že jsem osobně bylinné produkty vyzkoušela, rovněž spousta mých kolegů a známých a vesměs s pozitivními výsledky.

Jaro je známé jako období pro detoxikaci organizmu. Co byste poradil našim čtenářům?

 

Začněte s odlehčením vašeho jídelníčku! Už naši předkové měli nastaveny pravidelné dny půstu a očisty během celého roku. Na toto se dnes často zapomíná, protože každý z nás včetně mě se chce najíst dobře každý den. Proto i já každé jaro Libor Doleželpravidelně přistupuji k 21 dnům odlehčené stravy. Je to velmi jednoduché, a pokud se vám to podaří, tak umožníte svému tělu zbavit se i několika kil toxinů a škodlivých látek, které jsme nashromáždili během celého roku.

Za prvé – výrazně omezte vepřové maso a nahraďte jej především rybami, králičím masem nebo sojovým.

Za druhé – omezte množství potravin vyrobených z pšenice na  minimum. Důvodem je lepek, který má každý z nás usazen na vnitřní straně tenkého střeva a to pak není schopno přijímat kvalitní živiny ze zeleniny a ovoce.

Za třetí – na období těch 21 dnů nahraďte co nejvíce jídel ovocem, hlavně dopoledne, a zeleninou od oběda do večeře. Toto je první a důležitý předpoklad pro očištění našich těl po zimním období.

 

A co bylinky, ty nám nepomohou?

 

KopřivaSamozřejmě, byliny nám pomohou, ale jejich účinky znásobíme, pokud převezmeme část zodpovědnosti za detoxikaci organismu na sebe a byliny pak silně podpoří naši očistu. Koncem března už začínají povětšinou vyrůstat některé z bylin, které někdy bereme za plevel.

Například taková kopřiva obsahuje více prvku železa, než špenát. Přitom kopřiva, která roste na okrajích lesů a luk v oblastech, kde farmáři hospodaří ekologicky, je mnohonásobně zdravější, než zelenina ze supermarketů. Pravda je, že její příprava a sběr je časově náročnější, přesto vám vřele doporučuju přidávat kopřivu, pampelišku a třeba i jitrocelové listy do salátů, které si připravujeme v období detoxikace.

Z čerstvých kopřiv, listů pampelišky a jitrocele si můžeme připravit očistný čaj, který v tomto období detoxikace popíjíme v co největším množství. Také je důležité pít denně 1 – 3 litry čisté vody, protože právě voda umývá naše tělo ze vnitř a je schopna vyplavit toxiny z těla ven. V jarních bylinách, které rostou v čisté přírodě je největší množství účinných látek, vitamínů a stopových prvků. Je to taková očistná a vitamínová jarní bomba.

 

Kdy je nejvhodnější čas začít s 21 denní očistnou kůrou?

 

Nejvhodnější je konec března, to už začíná příroda bujet a stejně tak i naše tělo je připraveno na přirozený jarní start. Dnes už v mnoha kalendářích najdete záznamy o měsíční fázi, ve které se kdy měsíc nachází. Co je to měsíční fáze se dozvíte například ZDE <<<

MěsícPro začátek detoxikace je tedy nejvhodnější měsíc v úplňku a tehdy začněte. Prvních 14 dnů měsíc ubývá a tím nám pomáhá v čištění těla od škodlivin – očista je prostě jednodušší! Po těchto dnech, kdy jíme pouze lehkou stravu bez pečiva, knedlíků a špaget je tělo připraveno přijímat a začít se vyživovat vitamíny z ovoce a zeleniny.

Najednou zjistíte, že vás zasytí mísa salátu stejně tak, jako 10 knedlíků se zelím a vepřovou! Rozdíl je v tom, že v knedlících a vepřové je minimum vitamínů a pro tělo důležitých látek. Toto jídlo je sice velmi chutné, my Češi jsme na něj zvyklí, ale je to hlavně objem, kterým zaplníme náš žaludek. Naproti tomu mísa salátu s listy pampelišky, kopřivy a jitrocele dodá tělu vše pro jeho skvělou formu.

 

Může to celé souviset i s jarní únavou?

 

Ano, přesně tak. Jarní únava bývá výsledkem přirozenosti těla, když mu nedáme možnost se jednoduše vyčistit. Nastává situace, kdy jsme zesláblí, nic se nám nechce a nemáme žádnou energii. To vše se skrývá za „jarní únavou“. Když totiž jíme samá těžká jídla, hodně pečiva, knedlíků a i těstovin, pak máme střeva zalepena lepkem, přes který do našeho systému neprojdou vitamíny a stopové prvky pro tvorbu životní energie.

Je to jedna z příčin „jarní únavy“. Teď když už to víte, tak si sami můžete pomoci bez nákladných procedur. SteLogo na kašel-rýma-detoxikacejně tak vám může pomoci očistný čaj z bylin Nobilises, který používají desítky spokojených zákazníků a který jsem pro tento účel sestavil. Objednat si jej můžete na www.zbylin.cz jakož i další produkty z bylin.

 

Bylinky na produkty, které vyrábíte, si pěstujete, nebo sbíráte?

 

Sběrem, sušením a používáním bylin k uzdravení se zabývám už od dětských let, proto je mi jasné, že nemůžu nasbírat a usulouka2šit byliny pro větší počet klientů sám v domácích podmínkách. Spolupracuji s dodavatelem bylin, který mi zaručuje správné usušení a další zpracování bylin v nejvyšší a nejlépe v BIO kvalitě. Na všechny byliny a směsi z nich nám dodává certifikáty kvality.

Některé byliny, které používám, nejsou běžně přidávané do čajových ani bylinných směsí. Je to z důvodu, že pak musí mít tyto čaje z bylin specielní povolení a také tyto byliny jsou cenově dražší. Přidávám je do směsí právě proto, že umožní mnohem jistěji člověku vyzdravět z potíží, které má.

 

Zastáváte také názor, že produkty které zde rostou, by měli užívat lidé z tohoto regionu?

 

Jitrocel 2Ano, to je pravda a důležitý fakt. Jenže na druhou stranu si musíme uvědomit, že mnoho důležitých bylin vlivem expanze zemědělství, bylo zničeno a vymizely z našich luk, mezí a lesů. Proto dnešní bylinkář má pouze omezené možnosti bylin ze svého okolí.

 

Ale i tak na běžná onemocnění a potíže mnohdy postačí byliny z vašeho regionu a často má jedna bylina větší uzdravující sílu, než kdyby byla ve směsi s jinými bylinami. Tady se mohou jednotlivé síly a energie křížit a rušit. Proto ve svých směsích testuji vlastnosti bylin několika způsoby, jestli a jak se tyto vlastnosti doplňují, aby mohly být použity pro široký okruh klientů se stejnými účinky na každého jednotlivce.

 

Dá se bylinkami řešit jakýkoliv zdravotní problém bez klasické farmacie? 

 

Tuto otázku míříte na bylinky, ale byliny jsou pouze malá součást velkého celku. V první řadě se podívejme na „zdravotní problém“! Co to je v pravém slova smyslu, kde a kdy vznikl? Je to teď, kdy lékaři zjistili například rakovinu, nebo je to někdy dávno před tím? Jak dávno, několik dnů, let nebo snad desetiletí? Právě zde můžeme najít odpověď.

Z obecného pohledu nám byliny účinně pomáhají při uzdravení akutních stavů, ale také při navození rovnováhy u chronických onemocnění. Každý úraz, mírná onemocnění, ale i vážná onemocnění mají svůj původ v psychosomatické rovině. Tak láskajednoduše můžeme nazvat prvotní příčinu vzniku onemocnění!

Dnes nemáme prostor pro podrobné vysvětlení, ale jestliže mají byliny uzdravit nemoc, která vznikala i několik let, pak i uzdravování samotné bude trvat několik měsíců, možná i let. Pro tuto cestu uzdravení je nutná trpělivost a spolupráce nemocného, který je ochoten převzít za svůj zdravotní stav absolutní zodpovědnost.

Moderní farmacie nabízí naproti tomu rychlá řešení, často i bezbolestná, která mají své další důsledky a následky, dobře to znám na vlastním těle! Klasická farmacie nabízí také ještě něco navíc! Něco úžasného a tak jsme si na to zvykli, že se nám to všem líbí, včetně mě. „Předáváme zodpovědnost za sebe a své zdraví na lékaře!“ Tím je nám lehčeji a léčení necháme pouze na nich, vždyť jsou tu od toho!

Proto by otázka neměla být, jestli lze bylinami vyléčit jakoukoli chorobu, ale otázka je, jestli jsme ochotni převzít zodpovědnost za své zdraví a jsme li ochotni nalézt příčinu svého onemocnění, kterou pak můžeme bylinkami vyléčit! Proto by si měl každý z nás před vstupem do ordinace k lékaři, léčiteli či bylinkáři, položit tuto otázku: „Co můžu já sám udělat pro to, abych se uzdravil?“ a pak žádat na ni odpověď u daného odborníka. Když nedostanete odpověď, je pak na vás, abyste po ní pátrali jinde.

 

Každý z nás chce být zdravý a užívat si všeho krásného, co nám život přináší. Proto je ale důležité samotnému onemocnění předejít! Rady jakými způsoby si udržovat zdraví, jak a kdy používat byliny, ty můžete zjistit na mých internetových stránkách www.rovnovahazdravi.cz kde najdete i kontakt na mě.

Děkuji za vaše otázky a sdílejte s přáteli na Facebooke

 

Share Button

Leave a Reply