3 houby nesmrtelnosti – Reishi, cordyceps a shiitake

 –  nabízejí  recept  proti  stárnutí !!!

 .

Slyšeli jste už někdy o hře Karla Čapka s názvem „Věc Makropulos“? Jistá dáma v ní vypije elixír mládí a dožije se 337 let. Možná i vy jste asi někdy zatoužili po zázračném prostředku, který by vám prodloužil život.

Máte ho na dosah ruky – stačí po něm sáhnout.

Jsou to čínské léčivé houby.

1. Reishi – mění barvy jako chameleon

.

Tradiční čínská medicína objevila houbu reishi už před 4000 lety. Její vějířovitá plodnice může dorůst až 30 cm do šířky. Nejčastěji vyráží z pařezů či kořenů hostitelského stromu – ořešáku, dubu nebo třeba topolu a v průběhu svého vývoje se stává chameleonem. Mění barvy. Nejprve je špinavě žlutá, pak se zbarvuje na kaštanově hnědou a nakonec zčerná. Vzhledem k tomu, že je dost dřevnatá, moc byste si na ní nepochutnali. Proto se z ní nejčastěji využívá odvar, nebo sirup či extrakt.

Bojovník  proti  nádorovému  bujení

.

Lesklokorka lesklá, jak zní její české jméno, obsahuje esenciální aminokyseliny, vitamíny skupiny B a rovněž významné množství železa a selenu. Pozornost ale vzbuzuje vysoký obsah vzácného prvku germánia, který působí proti nádorům. Odhalíte zde i terpenoidy, které pomáhají s pamětí, stařeckou demencí a Alzheimerovou chorobou a působí i proti tvorbě trombóz. Zároveň u alergiků brání uvolňování histaminu a tím vzniku alergických reakcí. Reishi  podporuje detoxikaci organismu, stabilizuje krevní tlak, snižuje hladinu cholesterolu.

 

2. Housenice čínská – prorůstá do hmyzího těla

.

Napůl houba, napůl hmyz, tak by se dala charakterizovat housenice čínská. Pravlastí tohoto cizopasníka jsou horské oblasti Číny a Tibetu. V letním období spóry vystřelované z houby napadají hmyz a vrůstají do jeho těla. Postižený hmyz pak zalézá do země, kde z něho zůstane mumifikovaná skořápka. Podhoubí vyrůstá ven. Na konci léta se sbírají zralé plodnice housenice, jejíž originální název zní Cordyceps sinensis. Kdysi byly tak vzácné, že je směli používat jenom na čínském císařském dvoře.

Antibiotikum  z  přírody

.

Housenice obsahuje bílkoviny, sacharidy, tuky, vlákninu i minerály, a to především vápník, železo, fosfor a hořčík. Houba je označována za přírodní antibiotikum, které ničí záněty. Posiluje také imunitu. Stabilizuje krevní tlak, působí proti stresu a na srdečně-cévní systém. Podporuje okysličení organismu, chrání jaterní tkáně, povzbuzuje činnost ledvin. Pomáhá i léčit sexuální dysfunkce, zvyšuje hladinu testosteronu. Díky svému všestrannému působení se často používá jako doplňková léčba rakoviny.

 

3. Shiitake – tvoří stálici našich kuchyní

.

Třetí představitelka zázračné houby – shiitake už pronikla i do našich kuchyní. Předurčuje ji k tomu výrazná chuť – dá se třeba dusit, zapékat, udit, ale i smažit a fritovat. Pro své nepopiratelné léčivé účinky se užívá už minimálně 1000 let. První písemná svědectví o jejím pěstování pocházejí už z doby kolem roku 1000. Dnes se pěstuje na dubových polenech.

Lapač volných radikálů v těle

.

Shiitake nabízí podobně jako ostatní medicinální houby lidskému tělu všestrannou pomoc. Obsahuje vitamín C, skupiny B, bílkoviny, vlákninu, z minerálů železo a selen, hořčík, fosfor, vápník a draslík. Kromě toho v ní najdete lentinan, glukan využívaný pro léčbě nádorů. Antioxidant L-ergothionin váže volné radikály v těle. Houba také snižuje hladinu cholesterolu a riziko vysokého krevního tlaku, působí proti virům, podporuje imunitu.

Východní i západní pohled

.

Pohlédneme-li na čínské léčivé houby optikou naší západní medicíny, obsažené látky účinkují na výše popsané symptomy.

Pokud ale zjistíte příčinu poruch, východní filozofie vám ukáže, jak s pomocí hub vyladit yin a yang orgánů a jejich energetických drah.

 

 

.

Share Button

Leave a Reply